chrześcijańska grupa studencka

Niegrzeczny Jezus

Zastanawialiśmy się dzisiaj nad Ew. Jana 2:4 “I rzekł do niej Jezus: Czego chcesz ode mnie, niewiasto?”. Jak na słowa Jezusa, do swojej matki brzmi to dość zaskakująco.. Czy Jezus był niegrzeczny? A może to błędy w tłumaczeniu, czy też jakieś różnice kulturowe?

Wyrażenie niewiasto jest normalnym, grzecznym zwrotem jakim Jezus zwracał się do kobiet (Mat 15:28, Łuk 13:12, Jan 4:21; 8:10; 19:26; 20:15). Ale nie jest to naturalny sposób zwracania się do matki (nawet w tamtej kulturze i w tamtych czasach). Grzecznie, ale niespotykanie. To był sam początek służby Jezusa – jego pierwszy cud (zamiana wody w wino). Być może wskazuje to na nowy rodzaj relacji między Jezusem, a jego matką. Zaczynając swoją ziemską służbę, nie był dłużej już jej synem, ale stał się “synem człowieczym”. Podobne znaczenie ma Jan 19:26. Jezus zwraca się do Marii: “niewiasto”, aby zaznaczyć inny rodzaj relacji między nimi.

Sam zwrot „czego chcesz ode mnie” (ti emoi kai soi guanai) ma charakter idiomu i oznacza zwyczajny brak chęci angażowania się w dany problem.

Podsumowując, wydaje mi się, że w odpowiedzi Jezusa, nie było nic niegrzecznego. Zwracając się w taki sposób, Jezus podkreślił nowy charakter relacji z Marią, swoją matką.

Paweł Pawlus Osieczko

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s